Projekty realizowane w CBMiM PAN:
1. Aktywne składniki leków, ich formulacja, systemy transportu oraz kontrolowane uwalnianie – utworzenie Platformy Innowacyjnych Badań w ramach CBMiM PAN
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
I: BADANIA, ROZWÓJ I KOMERCJALIZACJA WIEDZY
I.1 Rozwój infrastruktury badań i innowacji
nr umowy o dofinansowanie: RPLD.01.01.00-10-0008/18-00
Wartość projektu: 9 800 349,03 zł
Wartość dofinansowania RPO WŁ: 6 817 498,20 zł
Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej oraz zwiększenie zorientowania sektora nauki na komercjalizację wyników badań i współpracę z przedsiębiorstwami.
STAN REALIZACJI
Promocja projektu
Ogólnopolskie Targi Innowacji Polskich Uczelni i Instytutów Badawczych – PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION (PSBI) EXPO 2022, 18-19 maja 2022 r., Hala Maszyn EC1 Łódź – Miasto Kultury.
Skierowane do przedsiębiorców targi, na których nie zabrakło Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, stanowiły okazję do zaprezentowania dorobku naukowego, oferty technologicznej i specjalistycznych usług badawczych. Była to również okazja do przekazania informacji nt. realizowanego w Centrum projektu „Aktywne składniki leków, ich formulacja, systemy transportu oraz kontrolowane uwalnianie – utworzenie platformy innowacyjnych badań w ramach CBMiM PAN”. Wszystkich odwiedzających stoisko CBMiM serdecznie zapraszamy do korzystania z infrastruktury badawczej i platformy innowacyjnych badań, którymi dysponuje Centrum dzięki realizacji ww. projektu.
Opis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ na lata 2014-2020) opracowany został na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (zwanego dalej rozporządzeniem ogólnym), a także na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. ozasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (zwanej dalej ustawą wdrożeniową). Program został przyjęty przez Komisję Europejską decyzją z dnia 18 grudnia 2014 r.
RPO WŁ na lata 2014-2020 odpowiada na kluczowe wyzwania rozwojowe regionu, przyczyniając się jednocześnie do realizacji celów Umowy Partnerstwa i włączając się w realizację celów Strategii na rzecz inteligentnego, zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu Europa 2020. RPO WŁ na lata 2014-2020 kieruje wsparcie na obszary istotne dla rozwoju województwa,
w szczególności koncentrując środki na dziedzinach, w których region charakteryzuje się największym odchyleniem od celów krajowych strategii Europa 2020, przy uwzględnieniu regionalnego potencjału, a także zapewnia realizację wymaganych przez Komisję Europejską poziomów alokacji na cele tematyczne (ring‐fencing). Interwencja Programu obejmuje swoim zasięgiem obszar całego województwa łódzkiego. RPO WŁ na lata 2014-2020 jest programem dwufunduszowym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Dwufunduszowość programu umożliwia zaplanowanie kompleksowej interwencji zmierzającej do osiągnięcia celów rozwojowych województwa, co przyczyni się do zwiększenia komplementarności i efektywności wsparcia oraz ściślejszego strategicznego powiązania ze sobą projektów infrastrukturalnych i projektów miękkich. Takie podejście sprzyja również silniejszym powiązaniom i koordynacji działań. RPO WŁ na lata 2014-2020 składa się z dwunastu monofunduszowych osi priorytetowych:
Oś Priorytetowa I: Badania, rozwój, komercjalizacja wiedzy
Oś Priorytetowa II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka
Oś Priorytetowa III: Transport
Oś Priorytetowa IV: Gospodarka niskoemisyjna
Oś Priorytetowa V: Ochrona środowiska
Oś Priorytetowa VI: Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu
Oś Priorytetowa VII: Infrastruktura dla usług społecznych
Oś Priorytetowa VIII: Zatrudnienie
Oś Priorytetowa XIX: Włączenie społeczne
Oś Priorytetowa X: Adaptacyjność pracowników i przedsiębiorstw w regionie
Oś Priorytetowa XI: Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności
Oś Priorytetowa XII: Pomoc techniczna
Zasady dotyczące poziomu współfinansowania w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020
Maksymalny poziom dofinansowania każdej osi priorytetowej Programu środkami pochodzącymi
z EFRR i EFS w regionach słabiej rozwiniętych, do której to kategorii zalicza się województwo łódzkie, został określony w oparciu o zapisy z art. 120 rozporządzenia ogólnego na poziomie 85%. Przyjęcie w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 maksymalnego poziomu dofinansowania na poziomie osi priorytetowej nie oznacza automatycznie maksymalnych poziomów dofinansowania na poziomie projektów. Każdorazowo poziom dofinansowania projektu musi zostać ustalony przy zastosowaniu właściwych przepisów o projektach generujących dochód (zgodnie z art. 61 rozporządzenia ogólnego oraz Wytycznych w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020) lub o pomocy publicznej. IZ RPO WŁ zapewnia, że wszelkie wsparcie publiczne w ramach Programu będzie zgodne z przepisami o pomocy publicznej, obowiązującymi w momencie, gdy pomoc publiczna jest przyznana.